Krzyżowa 19.V. 2024r.

 

 

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 

Dzisiejsza uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w liturgii okres wielkanocny.

 

Jutro II Dzień  dzisiejszej uroczystości święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.  Msze św. będą o godz. 8:00 i 18 wieczorem. Jutro nabożeństwo majowe tak jak w niedziele i święta o godz. 17:30. Poniedziałek i dniem normalnej pracy.

 

Bardzo serdecznie zapraszam na codzienną mszę św. i nabożeństwo majowe po mszy świętej. Prośmy Matkę Bożą o opieką nad naszą Ojczyzną w której dzieje się coraz gorzej i coraz trudniej będzie nam się żyło.

 

W środę przed mszą św. jak zwykle Różaniec za Ojczyznę . Serdecznie zapraszam .

 

Rada Duszpasterska zebrała w ostatnią niedzielę na prace przy cmentarzu ……… Bardzo serdecznie dziękuję

 

Już dzisiaj ogłaszam , że odpust w naszej parafii ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny będzie w niedzielę 9 czerwca, a suma odpustowa będzie   o 11:30.

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie w piątek po wieczornej mszy św. Sprzątają Panie : Maria Krzyżowska Lucyna Kormaniak Beata Kormaniak         i Halina Łysień.  Nie kupujemy kwiatów.

 

Kalendarz liturgiczny

 

Poniedziałek – święto NMPanny Matki Kościoła

Wtorek – wsp. św. Jana Nepomucena kapłana i męczennika

Czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Piątek – wsp. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych

 

W sobotę 25 maja w katedrze św. Mikołaja w Bielsku Białej ks. bp Roman Pindel udzieli święceń kapłańskich 6 diakonom naszej diecezji.

Krzyżowa 5. V. 2024 r.

 

 

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

 

 

 

Dziś przypada I niedziela maja . Po każdej mszy świętej adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 

W naszej Parafii przeżywamy dziś na mszy świętej o godz. 10 uroczystość I Komunii świętej.

15 dzieci po raz pierwszy przyjmą na mszy św. Chrystusowe Ciało . Bardzo serdecznie módlmy się z te dzieci i ich rodziny o wierność Panu Jezusowi i żeby ten Niebieski Pokarm był dla nich na życie wieczne.

Dziś jeszcze dla dzieci komunijnych będzie nabożeństwo majowe o godz. 15  na które dzieci przyniosą świece chrzcielne na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Od jutra dzieci komunijne będą przeżywały Biały tydzień. Przez cały tydzień do soboty w strojach komunijnych dzieci będą uczestniczyły we mszy św. o godz. 18 i nabożeństwie majowym.

 

Bardzo serdecznie zapraszam całą parafię na codzienną mszę św. i majówki . W środę jak zwykle różaniec za naszą Ojczyznę.

 

W najbliższą niedzielę 12 maja na mszy św. o godz. 10 dzieci z klasy IV będą przeżywały rocznicę    I Komunii św.  Spotkanie z dziećmi z klasy IV będzie w piątek o godz. 17.

 

Bardzo serdecznie dziękuję młodzieży która przyjęła sakrament Bierzmowania i rodzicom za piękne duchowe i zewnętrzne przygotowanie tej uroczystości.

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Dziękuję rodzicom dzieci komunijnych za piękne przygotowanie kościoła do tej uroczystości za prace wokół kościoła i panom z Krzyżówek za sprzątanie kościoła w sobotę. Następne sprzątanie będzie w piątek po wieczornej mszy św. Sprzątają Panie: Ewa Płaza Danuta Kuglarz Anna Wyleciał i Barbara Basik

 

Kalendarz liturgiczny

 

Poniedziałek – święto Apostołów Filipa i Jakuba

Środa – uroczystość św. Stanisław Biskupa i męczennika Patrona Polski

Krzyżowa 28. IV. 2024 r.

 

 

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Jutro o godz. 17 ks. biskup Piotr Greger udzieli sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży z klasy VIII i I szkół średnich . Zapraszam na tę uroczystość przede wszystkim rodziny kandydatów ale również parafian.

W środę jak zwykle przed mszą św. i Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy modlitwa różańcowa za naszą Ojczyznę. Serdecznie zapraszam.

 

W środę rozpoczyna się maj miesiąc Matki Najświętszej . Msze św. będą przez cały miesiąc odprawiane o godz. 18, a po mszach św. nabożeństwo majowe . Bardzo serdecznie zapraszam całą parafię. Proszę serdecznie o odnowienie kapliczek przydrożnych i gromadzenie się na majówkach. Tak będzie zapewne w Krzyżówkach gdzie przy kaplicy będą majówki o godz. 18.

 

W tym tygodniu wyjątkowo spowiedź św. będzie w I czwartek miesiąca od godz. 17d0 18.  W I piątek przypada uroczystość NMPanny Królowej Polski wielkie święto patriotyczne i religijne. Msze św. będą w porządku niedzielnym a msza św. o godz. 8:00 będzie odprawiona w intencji naszych strażaków. Bardzo serdecznie zapraszam.  Przed każdą mszą św. będę spowiadał. Niech biało-czerwone flagi ozdobią nasze domy w tym dniu.

Spotkanie z dziećmi z klasy III będzie w środę o godz. 16:30.

 

W najbliższą niedzielę 5 maja w naszej Parafii jest I Komunia św. na mszy św. o godz. 10:00.        W tym roku do I Komunii św. jest 15 dzieci 10 dziewczynek i 5 chłopców. Przez cały tydzień modlimy się serdecznie za te dzieci i ich rodziny.

 

Spowiedź św. dla dzieci i ich rodzin będzie w sobotę od godz. 9:00 do 9:30 a później przygotowanie kościoła do uroczystości.

Dziękuję rodzicom kandydatów do Bierzmowania i dzieci komunijnych  za przygotowanie świątyni do jutrzejszej uroczystości. A sprzątanie kościoła przed I Komunią św. będzie w sobotę o godz. 8:00. A sprzątać będą Panie Marcela Dendys Halina Pastor Elżbieta Cudzich i Teresa Kaprak

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

Pani wójt P. Anna Wasilewska składa serdeczne podziękowania całej naszej parafii za głosowanie      w II turze wyborów w ostatnią niedzielę i za każdy głos dla niej. Życzę P. Wójt wielu sił wytrwałości  i takiego entuzjazmu w służbie naszej Gminie jaki jej towarzyszył do tej pory. Niech Pan Jezus błogosławi Pani a Matka Najświętsza ma w opiece. Myślę że wszyscy się cieszymy z Pani zwycięstwa.

Kalendarz liturgiczny

 

Poniedziałek – święto św. Katarzyny Sieneńskiej dziewicy i Doktora Kościoła

Czwartek – wspomnienie św. Atanazego biskupa i Doktora Kościoła

Piątek – uroczystość NM Panny Królowej Polski

Sobota – wsp. św. Floriana męczennika

 

W ostatnim tygodniu odszedł  z naszej rodziny parafialnej  do Pana śp. Kazimierz Waligóra    wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…..

Krzyżowa 21. IV. 2024 r.

 

 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

 

Dzisiejsza niedziela to Niedziela Dobrego Pasterza. Modlimy się o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

 

Dziś II tura wyborów samorządowych. Bardzo serdecznie zachęcam do pójścia do głosowania i do modlitwy za naszą małą Ojczyznę czyli Gminę Jeleśnia a jeszcze bardziej za naszą parafię.

 

JUTRO PO MSZY ŚW. WIECZORNEJ SPOTKANIE Z MINISTRANTAMI NASZEJ PARAFII’ Obecność obowiązkowa

 

W tym tygodniu już ostatnie spotkanie z kandydatami do Bierzmowania w środę po wieczornej mszy św. Zapraszam na to spotkanie również rodziców którzy w naszym imieniu będą prosić ks. Biskupa o udzieleniu sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.

Przed mszą św. w środę jak zwykle Różanie w intencji Ojczyzny. Zapraszam serdecznie również młodzież do Bierzmowania.

 

W sobotę od godz. 10 do 11 spowiedź św. dla kandydatów do Bierzmowania i ich rodzin , a po spowiedzi rodzice będą przygotowywali kościół  na uroczystość.

 

Rada Duszpasterska w ostatnią niedzielę zebrała na prace przy cmentarzu ……….zł.

 

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie    w sobotę  i będą sprzątać rodzice kandydatów do bierzmowania.

 

Dziś po każdej mszy św. rodzice dzieci z klasy III mogą odebrać książeczki do I komunii św. dla swoich dzieci.

 

 

 

Kalendarz liturgiczny

Wtorek – uroczystość św. Wojciech biskupa i męczennika

Czwartek – święto św. Marka Ewangelisty

 

W ostatnim tygodniu odeszła z naszej rodziny parafialnej po wieczną nagrodę do Pana śp Władysława Barcik        wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…..

Krzyżowa 14 . IV. 2024 r.

 

 

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

 

 

Dziś w naszej Ojczyźnie dzień modlitw w obronie życia dzieci nienarodzonych. Z tej okazji jest apel nowego przewodniczącego KEP arcybiskupa Tadeusza Wojdy metropolity gdańskiego.

 

Składam gratulacje wszystkim wybranym nowym radnym zwłaszcza z naszej Parafii do Rady Gminy.   Za tydzień jest 2 tura wyborów na Wójta.  Bardzo serdecznie proszę was wszystkich            o mobilizację i pójście do II tury wyborów.

 

Zbliża się w naszej parafii uroczystość udzielenia sakramentu Bierzmowania i I komunii św. Proszę serdecznie całą parafię o modlitwę w intencji kandydatów do bierzmowania i I komunii .

 

W tym tygodniu spotkanie z kandydatami do bierzmowania i rodzicami którzy będą prosić              ks. Biskupa o sakrament w czwartek o godz. 19

 

Przed mszą św. w środę różaniec za naszą Ojczyznę i pomyślny przebieg  wyborów na Wojta.

 

Spotkanie z dziećmi z klasy III będzie w piątek o godz. 16:30.

Rocznica I Komunii św. dzieci z klasy IV będzie 12 maja na mszy św. o godz. 10. Spotkanie z dziećmi z klasy IV będzie w poniedziałek o godz. 17:00

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie w piątek po mszy św. Nie kupujemy ciągle kwiatów. Sprzątają Panie : Halina Ząbek Krystyna Gracjas Bogusława Widz Regina Kamińska.

 

Dziś Rada Duszpasterska zbiera ofiary na prace przy cmentarzu.

 

W ostatnim tygodniu odeszli do Pana do wieczności śp. Władysława Kamińska i Michał Góra.  wieczny odpoczynek racz im dać Panie…..

Krzyżowa 7 . IV. 2024 r.

 

 

II NIEDZIELA WIELKANOCNA

 

Dziś II Niedziela wielkanocna czyli Niedziela Miłosierdzia Bożego. Główne uroczystości odbywają się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.

 

Jest to I niedziela miesiąca zatem po każdej mszy św. adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

 

Dzisiaj w naszej Ojczyźnie wybory samorządowe . Módlmy się serdecznie za Polskę i za nasze mae Ojczyzny.

 

Jutro przypada przeniesiona uroczystość z 25 marca Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Jest to zarazem Dzień świętości Życia. Msze św. w naszym kościele o godz. 8:00 i 18 wieczorem.

 

W środę przed Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy różaniec za naszą Ojczyznę. Bardzo serdecznie zapraszam.

Również w środę o godz. 16:30 spotkanie z dziećmi z klasy III.

 

Po mszy św. w środę spotkanie z rodzicami młodzieży do bierzmowania z kl. VIII i I szkół średnich. Bardzo proszę o obecność bo musimy ustalić kiedy będą rodzice przygotować kościół do uroczystości , a mam na myśli sprzątanie i kwiaty . Bardzo proszę zabrać ze sobą pieniądze .

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

Dziękuję za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie w piątek po wieczornej mszy św. Sprzątają Panie: Stanisława Mrowiec Maria Jarzębak Danuta Pastor i Marzena Wyleciał.

 

W piątek po wieczornej mszy św. spotkanie grupy I i II kandydatów do Bierzmowania.

 

W najbliższą niedzielę 14 kwietnia Rada Duszpasterska będzie zbierała ofiary na prace przy cmentarzu.

 

 

Krzyżowa 1. IV. 2024 r..

 

 

 

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

 

 Dziś II Dzień świąt Wielkiej Nocy. Wszystkim tym , którzy odwiedzili rodziny w naszej parafii i są teraz na mszy świętej składam serdeczne życzenia świąteczne.  Niech Zmartwychwstały Pan wleje w wasze serca radość pokój  i nadzieję.

Dzisiejsza składka na mszach świętych jest przeznaczona Na Uniwersytet Jana Pawła II                     w Krakowie.

Jutro o godz. 11 będziemy rozbierać Grób Pana Jezusa. Bardzo proszę lektorów i lektorki                    o przybycie do kościoła na godz. 11.

 

W środę o godz. 17:30 różaniec w intencji naszej Ojczyzny .

W sobotę proszę o Różaniec za naszą Parafię. Pamiętajmy że w najbliższą niedzielę są wybory          w naszej Ojczyźnie  na wójtów do rad gminnych powiatowych i sejmików wojewódzkich. Serdecznie zapraszam.

W tym tygodniu przypada I czwartek piątek i sobota miesiąca  W czwartek msza św. o godz. 18 a po mszy św. Godzina święta. W piątek spowiedź św. od godz. 17 do 18 a po mszy św. nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Nie będzie wizyty u chorych

W środę  po wieczornej mszy św. spotkanie z kandydatami i ich świadkami do Bierzmowania. Młodzież przynosi wypełnione zaświadczenia do Bierzmowania.

Spotkanie z dziećmi z klasy III będzie w środę o godz. 16:30.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie w piątek po wieczornej mszy św.  Sprzątają Panie Sabina Ząbek Aniela Kormaniak Katarzyna Mrowiec i Maria Ząbek.. Nie kupujemy kwiatów.

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

 

Krzyżowa  dn. 31..III. 2024r.

 

 

 

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

 

Radosne” Alleluja „ jest na naszych ustach i w naszych sercach. Niech ta radość wielkanocnego poranka dotrze do każdego ludzkiego serca. Niech ona będzie znakiem i zapowiedzią świętowania  wraz ze Zmartwychwstałym naszym Panem w wieczności. Przeżywając ten dzisiejszy dzień jako ludzie wierzący , pragnę  wam życzyć, aby wiara w to, że Chrystus zmartwychwstał, że żyje i jest wśród nas tu i teraz, że w Jego ręku są nasze losy i losy całego świata, przeniknęła wasze serca i wkroczyła w wasze życie osobiste, rodzinne ,zawodowe . Niech prawda o Zmartwychwstaniu przeniknie życie naszej Parafii , umiłowanej Ojczyzny i całego świata. Niech Zmartwychwstały Chrystus prowadzi was Swoimi  ścieżkami, które są proste jasne i zrozumiałe i niech najważniejszym dla Was będzie przykazanie miłości bliźniego

Składając te życzenia pragnę serdecznie podziękować całej Parafii każdemu  z was osobiście za pełne wiary i miłości przeżywanie Wielkiego Tygodnia   i całego Wielkiego Postu.

 

Lektorom oraz parafiankom składam Bóg zapłać za przygotowanie Grobu Pańskiego Naszej Służbie liturgicznej Ołtarza za adorację Grobu Pańskiego i piękne wraz P. Organistą chórowi dziewczynek       i chłopców przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego.  strażakom za wartę przy Grobie Pana Jezusa  .

 

Bardzo dziękuję za życzenia świąteczne  wszystkim instytucjom naszej Gminy , posłom, senatorom  i wam wszystkim.

 

Jutro II dzień świąt wielkanocnych – Poniedziałek wielkanocny. Jest to dzień modlitw w intencji Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Składka ze wszystkich mszy świętych jutro przeznaczona jest na tę uczelnie.

 

Bardzo serdecznie zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

 

 

 

 

Krzyżowa dn.24. III .2024 r.

 

 

 NIEDZIELA PALMOWA  

 

Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Pragniemy zagłębić się  w tajemnicę miłości Boga, który swego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wydał, tak samo niestałych w wierności jak kiedyś lud Jerozolimy. Jezus wie, że w tym mieście ma wziąć Krzyż na swoje ramiona i pozwolić się do niego przybić.

Na mszy świętej o godz. 10 poświęcenie palm i wybierzemy 5 najpiękniejsze palmy.

Zapraszam jeszcze dziś na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 17:15

Wkraczamy jutro w Wielki Tydzień. Przeżyjmy Go tak jak powinien go przeżyć człowiek wierzący i odkupiony; a więc w duchu wiary, w sposób dojrzały tak jak to przystoi prawdziwym uczniom Pana Jezusa.

W środę od godz. 17:00  do 18:00 spowiedź św. dla tych którzy nie byli u spowiedzi    w czasie rekolekcji.

Bardzo serdecznie proszę, aby nie było nikogo w naszej parafii , kto nie przyjąłby Pana Jezusa w Komunii św. w Wielkanoc.

W środę po wieczornej mszy św. lektorzy i lektorki  przygotowują Grób Pana Jezusa. Bardzo serdecznie proszę chętne parafianki o pomoc.

 

Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota niech będą dla nas dniami szczególnego przeżywania Tajemnicy Odkupienia. Uczestnictwo w liturgii Triduum Paschalnym są wyrazem naszej wiary , jak również sprawdzianem jak głęboko przeżyliśmy okres wielkiego postu, rekolekcje i Sakrament Pojednania.

Triduum Paschalne rozpoczynamy w naszym kościele w Wielki Czwartek o godz. 18:00 mszą św. Wieczerzy Pańskiej . W tym dniu przeżywamy ustanowienie                w Wieczerniku sakramentu kapłaństwa i Eucharystii , które są największymi skarbami Kościoła.

 

Po mszy świętej w Wielki Czwartek będzie przeniesienie Pana Jezusa do tzw. Ciemnicy, gdzie będzie się modlić do godz. 20:00.

Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18:00. Jest to jedyny dzień            w roku w którym Kościół nie sprawuje mszy świętej.

Porządek liturgii Wielkiego Piątku jest następujący:

Liturgia Słowa Bożego , czytanie męki Pańskiej

Adoracja i ucałowanie Krzyża

Komunia św.

Procesja do Grobu Pańskiego.

Na zakończenie Liturgii Wielkiego Piątku odśpiewamy 3 części Gorzkich Żali . Adoracja Pana Jezusa w Grobie będzie do godz. 24.

Bardzo proszę, aby trzymali przy Grobie straż nasi strażacy. Ofiary zbierane w Wielki Piątek są przeznaczone na Grób Pana Jezusa w Jerozolimie.

Adoracja grobu do 24 będzie według tradycji . Najpierw na adorację zapraszam od 20 Do 21 Krzyżówki , od 21 do 22  górna Krzyżowa do kościoła, a od 22 do 23 Krzyżowa Środkowa  od 23 do 24 od kościoła dolna Krzyżowa.

 

W Wielką Sobotę  będzie można adorować Pana Jezusa w grobie od godz. 8:00 rano. Poświęcenie  pokarmów na stół świąteczny w Wielką Sobotę  o godz. 10:00, 10:30        i 11:00 w kościele , o godz. 12:00 w Krzyżówkach przy kaplicy.

 

Obrzędy Wielkiej Soboty rozpoczniemy o godz. 18:00. Przed kościołem będzie poświęcenie ognia i z zapalonym Paschałem wejdziemy do świątyni, aby odśpiewać Orędzie Paschalne.

W Wielką Sobotę przynosimy do kościoła świece na odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego.

 

W Wielkanoc Razurekcja o godz. 7:00 rano. Najpierw będzie procesja , a później msza święta rezurekcyjna.  Bardzo serdecznie zapraszam na Rezurekcję poczty sztandarowe strażaków i naszej szkoły   strażaków w mundurach  Koło Gospodyń Wiejskich            w strojach , parafian i młodzież w strojach regionalnych służbę liturgiczną Ołtarza .     W ten poranek dokonało się najważniejsze wydarzeniem  w dziejach świata  i dlatego zapraszam całą parafię.

 

W Poniedziałek wielkanocny msze św. w porządku niedzielnym. Składka będzie na Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

 

Przypominam, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Bardzo proszę, aby lokale gastronomiczne w Wielki Piątek były zamknięte , nie mówiąc już o Niedzieli Zmartwychwstania. Świętujmy naszą tajemnicę zbawienie w naszych rodzinach  wśród najbliższych.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie             w czwartek  o godz. 9:00. Sprzątają Panie: Katarzyna Cudzich  Maria Michalec Agata Spyrka i Teresa Kormaniak

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Można jeszcze składać ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa .

 

W ostatnią niedzielę Rada Duszpasterska zebrała na prace przy cmentarzu  ………..

 

 

Jutro  od godz. 9:00 odwiedziny chorych z Panem Jezusem. Proszę zapisywać tych seniorów do których nie jeżdżę w I piątki miesiąca