Wskazania duszpasterskie w Diecezji Bielsko-Żywieckiej na czas epidemii.

W trosce o zdrowie i życie oraz duchowe dobro wiernych ustalamy następujące zasady duszpasterskie obowiązujące w Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

W imieniu wszystkich Duszpasterzy dziękuję wszystkim Wiernym naszej diecezji za zrozumienie i przyjęcie koniecznych zasad i ograniczeń. Proszę o potrzebne dla nich wsparcie, zwłaszcza przez modlitwę, życzliwość i zrozumienie. Księżom i wszystkim wspierającym działalność Kościoła dziękuję za zaangażowanie w codzienną posługę w swoich wspólnotach, często z narażeniem własnego zdrowia, a niekiedy życia.

Życzę wszystkim łaski płynącej z przeżywanego czasu, wzrostu duchowego, zdrowia i sił do wytrwania w tym trudnym czasie.

Uczestnictwo we Mszy Świętej
– Na terenie naszej diecezji wszystkim wiernym została udzielona dyspensa od udziału w Niedzielnej i Świątecznej Mszy Świętej – aż do odwołania. Wszyscy jesteśmy zagrożeni, gdyż nie wiemy ile osób nie wykazujących objawów może nas zarazić. Dlatego usilnie prosimy, aby brać udział we Mszy Świętej za pośrednictwem mediów. Zachęcamy wszystkich do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez Komunię Świętą duchową, która polega na wzbudzeniu w sercu pragnienia przyjęcia Jezusa.
– We Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie, oprócz księży i diakonów sprawujących liturgię, mogą uczestniczyć tylko osoby, które zamówiły intencję, jednak nie więcej niż 5 osób.
– Chrzest i ślub z zachowaniem ograniczenia do 5 osób.
– Pogrzeby sprawujemy w formie uproszczonej. Najpierw stacja na cmentarzu, potem Msza Święta żałobna. Wszystko z zachowaniem ograniczenia do 5 osób (nie wlicza się pracowników zakładu pogrzebowego).

Nawiedzenie Kościoła
– W obecnej sytuacji prosimy nie nawiedzać kościoła. Nie jesteśmy w stanie wypełnić zarządzeń państwowych ograniczających liczbę osób przebywających w świątyni do 5.

Spowiedź Święta
– Wielu z nas przed Wielkanocą przystępuje do spowiedzi, jednak obecny stan epidemii uniemożliwia nam wypełnienie tej praktyki. W parafiach nie będzie zatem spowiedzi w zwyczajnej formie. Zachęcamy do skorzystania z innej drogi pojednania z Bogiem poprzez akt żalu doskonałego z równoczesnym mocnym postanowieniem dopełnienia wyznania grzechów przy najbliższej możliwej okazji. Jest to żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie i śmiertelne (por. KKK 1452). W przypadku wątpliwości można skontaktować się telefonicznie z księdzem swojej parafii.
– Przypominamy wszystkim wiernym, że informacje i zachęty do spowiedzi przez telefon, internet czy maila są fałszywe i stanowią próbę wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Nie wolno na takie propozycje odpowiadać.

Namaszczenie Chorych
– Odwiedziny chorych z posługą sakramentalną tylko w przypadku zagrożenia życia. Należy umówić się z księdzem telefonicznie.

Wielki Tydzień
– W niedzielę palmową nie organizujemy procesji z palmami.
– Msza Krzyżma Świętego będzie sprawowana tylko przez Księdza Biskupa.
– Liturgia Wielkiego Tygodnia będzie sprawowana według normalnych terminów w kościołach parafialnych bez udziału wiernych.
– Nie będzie adoracji w ciemnicy i Bożym Grobie.
– Przypominamy, aby w Wielki Piątek zachować post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
– Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu – kliknij tutaj, aby pobrać tekst.
– Wiernych prosimy o uczestnictwo w liturgiach przez środki masowego przekazu. Warto duchowo łączyć się ze swoja parafią. Zachęcamy również do rodzinnej modlitwy, odprawienia Drogi Krzyżowej, adoracji krzyża oraz medytacji Słowa Bożego w naszych domach.

Proponowane teksty modlitw:

Wielki Czwartek

Wielki Piątek

Wielka Sobota

I Komunia Święta
– Pierwsza Komunia Święta będzie możliwa, gdy wrócimy do normalnego funkcjonowania. Termin zostanie ustalony wtedy przez Księdza Proboszcza w porozumieniu z rodzicami dzieci z danej parafii.

Powyższe ustalenia obowiązują od dnia 26 marca 2020 roku do odwołania.

Wszystkim na dalsze dni Wielkiego Postu i czas Triduum Paschalnego niech Pan Bóg błogosławi.

† Roman Pindel

 

                                                                                                         Krzyżowa dn. 29. III. 2020 r.

                               

 V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

W związku z nowymi  zarządzeniami w walce z epidemią koronawirusa pragnę poinformować wszystkich parafian , że od 25 marca czyli od Uroczystości Zwiastowania Pańskiego do świąt Wielkiej Nocy na mszach świętych w dni powszednie i niedziele może uczestniczyć tylko 5 osób. Z tego powodu zapraszam na mszę św. tylko tych wiernych którzy zamawiali intencję. Służba liturgiczna pozostaje w domach zarówno w niedziele jak równie  dni powszednie.

Bardzo serdecznie proszę wszystkich o uczestnictwo we mszy świętej poprzez telewizję lub radio. Bardzo proszę o przyjmowanie duchowo Komunii św. Proszę gorąco  o codzienną modlitwę błagalną aby nasz dobry Ojciec w niebie odsuną od wszystkich ludzi na całym świecie straszną chorobę, która trawi cały świat.

Hasło „ zostańmy w domu” jest nakazem absolutnie koniecznym. Bądźmy solidarni                       z naszymi seniorami tak aby nie pozostali sami sobie. Troszczmy się aby mieli codzienne jedzenie i lekarstwa. Uczestniczmy w niedzielnej mszy św. poprzez telewizję   w gronie rodzinnym  i zachowujmy się tak jak w kościele modląc się na głos i klękając.

 

W tym tygodniu przypada I czwartek piątek i sobota miesiąca. Nie będzie spowiedzi. Nie będzie również wizyty z Panem Jezusem u chorych i seniorów.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne będzie w sobotę o godz. 9:00. Sprzątają Panie: Grażyna Duc Grażyna Duraj Małgorzata Dendys Anna Kaszlej.

Gdyby ktoś chciał skorzystać z sakramentu Pokuty bardzo proszę umówić się ze mną telefonicznie.

 

                                                                              

                                         INTENCJE MSZY  ŚWIĘTYCH

 

NIEDZIEL 29.III . 2020r

Godz. 8:00  –     + Józef Cudzich w 13 r. śmierci

Godz.11:00  –         Błagalna do Boga Miłosiernego o  pokonanie epidemii koronawirusa

Godz. 18    –      + Jan Michalec w 11 r. śmierci

PONIEDZIAŁEK 30.III. 2020r.

Godz. 18    –     + Anna Kamińska

WTOREK 31.III. 2020r.

Godz. 7:00 –       Pewnej intencji

ŚRODA 1.IV.  2020r.

Godz. 18    –    + Weronika Pastor

CZWARTEK 2 .IV. 2020r.

Godz. 7:00 –      O powołania kapłańskie i utwierdzenie w powołaniu kpłanów

 PIĄTEK 3. IV. 2020r.

Godz. 18    –      Za zmarłych wypominanych

Sobota 4. IV. 2020 r.

Godz. 18   –   + Stanisław Łoboz w 3r. śmierci

NIEDZIELA 5. IV . 2020r.

Godz.8:00 –      O zdrowie i bł. Boże dla Franciszka Pastora w 80r. urodzin

Godz.11:00 – ++ Magdalena Witas w 3r. śmierci mąż Józef

Godz. 18   –     +  Bronisław Płaza  w 15r. śmierci

 

                                                                              

                                         INTENCJE MSZY  ŚWIĘTYCH

 

NIEDZIEL 22.III . 2020r.

 

Godz. 8:00  –         W intencji Parafii

 

Godz.11:0  –      +  Paweł Witas 16r . śmierci

–           O zdrowie i bł. Boże dla Łucji Basik z okazji chrztu św.

 

Godz. 18    –       + Dominik Mrowiec w 1r. śmierci

 

PONIEDZIAŁEK 23.III. 2020r.

 

Godz. 18    –    ++ Aniela Góra i rodzice

 

WTOREK 24.III. 2020r.

 

Godz. 7:00 –       Pewnej intencji

 

ŚRODA 25.III.  2020r.-UROCZYSTOŚĆ ZWIASTOWANIA PAŃSKIEGO

 

Godz. 18    –   ++ Helena Łukaszek w 20r. śmierci mąż Józef

 

CZWARTEK 26 .III. 2020r.

 

Godz. 7:00  –    + Weronika Pastor

 

 PIĄTEK 27. III. 2020r.

 

Godz. 18    –      + Kazimierz Białoń

 

Sobota 28. III. 2020 r.

 

Godz. 18   –      + Józef Góra

 

NIEDZIELA 29. III . 2020r.

 

Godz.8:00 –      + Józef Cudzich w 13r. śmierci

 

Godz.11:00 –       O zdrowie i bł. Boże dla Marii Dendys w 80r. urodzin

 

Godz. 18   –        + Jan Michalec  w 11r. śmerci

                                                                                                         Krzyżowa dn. 22. III. 2020 r.

                               

 

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 

 

Przyszło nam żyć w bardzo trudnym okresie epidemii koronawirusa. W naszym codziennym życiu spotykamy się z licznymi ograniczeniami które jednak trzeba skrupulatnie przestrzegać bo sytuacja jest naprawdę dramatyczna , a czeka nas jeszcze coś gorszego niż przeżywamy dzisiaj. Niech w tym trudnym czasie nie brakuje naszej modlitwy do Bożego Miłosierdzia. Możemy codziennie w telewizji o godz. 7:00 uczestniczyć we mszy św.

Ksiądz Biskup apeluje w imię odpowiedzialności za nas, abyście nie uczestniczyli we mszy św. w swojej świątyni. Jest apel aby pogrzeby rozpoczynały się najpierw na cmentarzu, a później dopiero msza św. dla najbliższej rodziny.

Oczywiście nie ma w dalszym ciągu drogi krzyżowej i Gorzkich Żali. Nie będzie również rekolekcji .

Troszczmy się o naszych seniorów zwłaszcza samotnych prawie wszyscy seniorzy  mają komórkowe telefony które znacie. Trzeba zadzwonić czy im czegoś nie brakuje. Trzeba dzwonić do mnie bo może trzeba wykupić leki albo jakieś podstawowe produkty, a nie macie samochodu , a odradza się jeździć busami czy autobusami. Trzeba zadzwonić do mnie , bardzo chętnie pojadę i załatwię sprawę. Pamiętajcie, że musimy być solidarni

zawsze ale szczególnie w tym  trudnym czasie.

 

Jest wiele pytań dotyczących I Komunii św. i Bierzmowania. Nie znam odpowiedzi na te pytania, bo nie ma jeszcze decyzji czy te sakramenty będą przeniesione. To wszystko zależy jak będzie się rozwijała choroba w naszej Ojczyźnie.

 

Podobnie nie wiem jak będzie wyglądała liturgia triduum paschalnego.

 

Ja jednak zapraszam na codzienną mszę św. ponieważ nie ma niebezpieczeństwa że będzie więcej wiernych niż 50 osób.

 

Nie ma Gościa niedzielnego z  powodu epidemii.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie będzie w sobotę o godz. 9:00. Sprzątają Panie: Katarzyna Barcik Katarzyna Fojtuch Władysława Góra Elżbieta Góra

 

W ostatnim tygodniu odeszła z naszej rodziny parafialnej po wieczną nagrodę śp Anna Kamińska.                      Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…….

 

W środę przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msza św. będzie tylko o godz. 18

                                                                                                         Krzyżowa dn. 15. III. 2020 r.

                               

 

 

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 

 

Dziś zgodnie z zarządzeniem Biskupa nie ma Drogi krzyżowej ani Gorzkich Żali. Również w najbliższy piątek nie ma drogi krzyżowej dla dzieci i dorosłych.

W tym roku odwołane są w całej Polsce rekolekcje wielkopostne.

Bardzo dziękuję za ofiary na remont organów. Zebrano…….. W tym tygodniu zakończy się remont.

 

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

 

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie w sobotę o godz. 9:00. Sprzątają Panie: Anna Dudzik Iwona Dendys Lucyna Skiba Sylwia Janiczek

 

 

Kalendarz Liturgiczny

Czwartek – uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMPanny

 

                                                                              

                                         INTENCJE MSZY  ŚWIĘTYCH

 

NIEDZIEL 15.III . 2020r.

 

Godz. 8:00  –     + Jan Płaza

 

Godz.11:0  –      + Kazimierz Ciupka w 24r. śmierci

 

Godz. 18    –    ++  Tadeusz Waligóra w 24r. śmierci

 

PONIEDZIAŁEK 16.III. 2020r.

 

Godz. 18    –    ++ Weronika Galas w16r. śmierci mąż Wojciech

 

WTOREK 17.III. 2020r.

 

Godz. 7:00 –       Pewnej intencji

 

ŚRODA 18.III.  2020r.

 

Godz. 18    –   ++ Franciszek Góra i rodzice

 

CZWARTEK 19 .III. 2020r.

 

Godz. 7:00  –   +  Stanisław Legler

 

 PIĄTEK 20. III. 2020r.

 

Godz. 18    –   ++ Wiktoria Wrzeszcz mąż Józef

 

Sobota 21. III. 2020 r.

 

Godz. 18   –      + Józef Matejczyk w 21r. śmierci

 

NIEDZIELA 22. III . 2020r.

 

Godz.8:00 –          W intencji Parafii

 

Godz.11:00 –   +  Paweł Witas w 16r. śmierci

 

Godz. 18   –     +  Dominik Mrowiec w 1r. śmerci

 

                                                                                                         Krzyżowa dn. 8. III. 2020 r.

                             

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

 

Jeszcze dziś po mszy świętej o godz. 8:00 droga krzyżowa, a o godz. 17:15 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

Zapraszam na codzienną mszę św. do naszego kościoła. W środę o godz. 17:30 różaniec w intencji trzeźwości, a później Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i msza św. Serdecznie zapraszam.

W piątek droga krzyżowa dla dzieci o godz. 16:30 , a dla młodzieży i starszych o godz. 17:30.

 

Po mszy św. w piątek spotkanie z kandydatami do Bierzmowania na plebanii.

W środę o godz. 16 spotkanie z dziećmi z klasy III.

 

Dziś Rady nasze parafii zbierają ofiary na remont organów. Za ofiary serdecznie dziękuję.

Zachęcam do nabywania prasy katolickiej.

Bóg zapłać za sprzątanie kościoła w tym tygodniu. Następne sprzątanie w sobotę o godz. 9:00. Sprzątają Panie: Maria Smagoń Anna Janiczek Agnieszka Kamińska Jadwiga Michalec

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                              

                                         INTENCJE MSZY  ŚWIĘTYCH

 

NIEDZIEL8.III . 2020r.

 

Godz. 8:00  –     + Franciszek Słowiaczek w 11r. śmierci

 

Godz.11:0  –   ++  Wiktoria Piela w 8r. śmierci mąż Stanisław

–          O zdrowie i bł. Boże dla Adrianny Heleny Pierlak w dniu chrztu św.

 

Godz. 18    –   ++  Anna Jędrzejas w 5r. śmierci mąż Stanisław

 

PONIEDZIAŁEK 9.III. 2020r.

 

Godz. 18    –     +  Kazimierz Białoń

 

WTOREK 10.III. 2020r.

 

Godz. 7:00 –       Pewnej intencji

 

ŚRODA 11.III.  2020r.

 

Godz. 18    –    + Józef Ciupka

 

CZWARTEK 12 .III. 2020r.

 

Godz. 7:00  –   +  Jerzy Jafernik

 

 PIĄTEK 13. III. 2020r.

 

Godz. 18    –    + Krzysztof Dendys

 

Sobota 14. III. 2020 r.

 

Godz. 18   –  ++ Magdalena Waligóra w 14r. śmierci mąż Władysław syn Tadeusz

 

NIEDZIELA 15. III . 2020r.

 

Godz.8:00 –     +  Jan Płaza

 

Godz.11:00 –   + Kazimierz Ciupka w 24r. śmierci

 

Godz. 18   –   ++  Tadeusz Waligóra i rodzice